چگونه با برندسازی قوی به ذهن مشتری نفوذ کنیم؟

چگونه با برندسازی قوی به ذهن مشتری نفوذ کنیم؟


برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری مقوله‌ای بوده که بیانگر اهمیت ارتباطات در دنیای امروزی است. در‌واقع هر ارتباطی دارای اثراتی است که می‌توان با تقویت جنبه‌های مثبت آن، هرآنچه در ذهن دارید را ممکن کنید. بنابراین اگر شما دارای استعدادی برای شروع یک زمینه فعالیت هستید، می‌توانید به پشتوانه ایجاد ارتباطات موفقیت‌آمیز، آن را به یک کسب‌وکار سودآور مبدل سازید. چرا‌که آنچه در پیشرفت و دست‌یابی به یک نتیجه دلخواه می‌تواند مؤثر باشد، ارائه اطلاعات مناسب به افراد مناسب و در زمانی مناسب است. لذا هر آنچه در دسترس شماست و ایده‌هایی که در پس آن وجود دارد، می‌تواند به شما در ایجاد یک برند قوی کمک کند و سپس با ایجاد ارتباط با مخاطبان و بازار هدف، آن‌ها را به‌صورت سازمان‌یافته در اختیارشان قرار دهید. به این صورت قادر خواهید بود به‌آرامی در ذهن مشتری راه پیداکرده تا خریدی به‌یادماندنی را تجربه کنند. با ما همراه باشید تا در این محتوا راه‌های برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری را موردبررسی قرار دهیم.

مهم‌ترین پیش‌نیاز‌های برندسازی

در برندسازی و گسترش فرآیند فروش، نوع عملکرد شما با مشتریان و فنونی که برای آغاز و پایان مذاکره بکار می‌برید، تأثیر حیرت‌آوری دارد. بنابراین اگر شرکت یا برندی هستید که می‌خواهید خود را از سایر رقبایتان جدا کرده و مشتریان بالقوه خود را به بالفعل تبدیل نمایید، در ابتدا بایستی حرفی برای گفتن داشته باشید. در‌واقع باید بتوانید مشتری را مجاب کنید که خدمات و محصولات شمارا مشاهده و از آن‌ها استفاده کنند. انجام چنین کاری، قطعاً بدون برنامه‌ریزی و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم، امکان‌پذیر نیست. بنابراین برند شما در هر سطح و جایگاهی که قرارگرفته است باید امکانات یا بهتر بگوییم پیش‌نیاز‌های ضروری برای برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری را فراهم‌سازید، برخی از این امکانات را در ادامه برخواهیم شمرد:

1- ارزیابی زیرساخت‌های لازم

پیش از اقدام برای برندسازی و فعالیت حرفه‌ای در یک عرصه خاص، باید زیرساخت‌های لازم برای اجرای هرچه بهتر آن را نیز در نظر بگیرید. در این راستا توجه به موضوعات زیر و کسب اطلاع در مورد آن‌ها ضروری است:

 • بررسی ویژگی‌ها و شخصیت‌ برندتان از نقطه‌نظر‌های مختلفی مانند مدرن یا لوکس بودن، جوان‌گرایی، برخورداری از صرفه اقتصادی و یا مواردی از این قبیل.. 
 • آگاهی از شرایط رقابتی بازار، فرصت‌های رشد و یا تهدید‌های موجود در بازار محصول موردنظر

2- شخصیت‌سازی برای برند

در این مرحله و پس از کسب اطلاعات کافی در مورد زیرساخت‌های لازم، نوبت به انتخاب یک هویت یا شخصیت برای برند‌تان می‌رسد. در‌واقع یکی از پیش‌نیازهای برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری این است که تلاش کنید هر آنچه مربوط به برند شما می‌شود را نمایان‌سازید. مواردی همچون:

 • استفاده از المان‌های بصری مانند لوگو، رنگ‌سازمانی، ست اداری و…
 • استفاده از یک لحن یا ادبیات خاص در متون تبلیغاتی مانند آگهی‌ها، بروشور، کاتالوگ، وب‌سایت، ایمیل‌ و…
 • به‌کارگیری یک قالب و رنگ خاص برای بسته‌بندی
 • انتخاب محیط مناسب برای محل شرکت یا فعالیت برند و حتی نوع گفتگوی پرسنل و شیوه ارائه خدمات به مشتریان
چگونه با برندسازی قوی به ذهن مشتری نفوذ کنیم؟
چگونه با برندسازی قوی به ذهن مشتری نفوذ کنیم؟

3- داشتن چشم‌اندازی روشن 

تعریف یک آینده مشخص و چشم‌انداز روشن و واضح برای برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری نیز از دیگر اقداماتی بوده که نیازمند انجام برنامه‌ریزی‌های لازم است. به همین دلیل بررسی موارد زیر برای دستیابی به آینده‌ای تعیین‌شده، الزامی خواهد بود:

 • ارزیابی و شناخت بازار‌های هدف
 • درصد و سهم موردنظر از بازار هدف
 • نوع صحبت‌ها و گفتگو‌ها درباره برند شما 
 • میزان درآمد و دارایی مورد انتظار 

4- شناسایی بازار هدف و مشتریان

گام بعدی برای تهیه ملزومات و پیش‌نیاز‌های برندینگ، کسب اطلاعات موردنیاز درباره شخصیت مشتریان و همچنین علایق و نیاز‌های آن‌ها است. لذا برای برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری باید با آن‌ها ارتباط نزدیک و مناسبی برقرار نمایید که این کار بیانگر میزان اهمیت و احترام شما نسبت به نظرات و سلیقه‌های آن‌ها است. بر همین اساس بایستی موارد زیر را موردتوجه قرار بدهید:

 • اطلاع‌رسانی در مورد بودن شما و برند‌تان
 • معرفی شخصیت برند و ارائه تعهدات لازم در مورد اهداف پیش‌رو
 • اعتمادسازی در میان مشتریان 
 • برنامه‌ریزی روی وابستگی مشتریان به برند شما بعد از خرید کالا 
 • ارتباطی گسترده و مداوم با مشتری 

راه‌های برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری

اکنون‌که با ضروریات و ملزومات ایجاد یک برند آشنایی پیدا کردید، در ادامه به برخی راهکار‌هایی که موجب ثبت و ضبط برند شما در ذهن مشتری می‌شود، اشاره خواهیم داشت:

1- برای نفوذ به ذهن مشتری اولین باشید!

بهترین راه برای ورود به ذهن مشتری این است که، اولین باشید. سعی کنید از ایده‌های نو و ارزشمند برای ثبت برند خود استفاده نمایید. در این راستا توجه به چند قانون که در ادامه شرح خواهیم داد می‌تواند راهنمای شما در برندسازی باشد:

 • ارائه یک پیام برای ثبت در حافظه مشتری

صرفاً ارائه یک پیام برای ثبت در ذهن مشتری چندان مهم نیست، بلکه بایستی نخستین پیامی باشد که تا آن زمان به گوش مشتری خورده است. در‌واقع ذهن برای به خاطر سپردن پیغام یا شعاری آماده است که توسط برند‌های دیگر ارائه نشده باشد.

 • ایجاد شرایطی برای پذیرش برند شما

نقش‌پذیری یکی از اصطلاحاتی است که می‌توان آن را برای برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری مثال زد. این واژه در زمینه جانورشناسی و برای توصیف اولین رویارویی حیوان متولدشده با مادر به‌کاربرده می‌شود. به‌ طوری‌ که پذیرش نقش مادر و ثبت آن در حافظه نوزاد مستلزم صرف مدت‌زمانی خواهد بود. این مسئله در کسب‌وکار و برندینگ نیز صادق است و در صورتی‌که قصد دارید برای اولین بار به ذهن مخاطب خود وارد شوید، بایستی زمان و انرژی کافی را جهت نقش‌پذیری مشتری صرف نمایید. 

چگونه با برندسازی قوی به ذهن مشتری نفوذ کنیم؟
چگونه با برندسازی قوی به ذهن مشتری نفوذ کنیم؟

2- شناخت انگیزه و رفتار مشتری 

به اعتقاد نظریه‌پردازان عرصه مدیریت، رفتار بسیاری از افراد در برخی لحظات، متأثر از نیاز‌های مهم آن‌ها خواهد بود. بنابراین به‌محض پاسخگویی، این نیاز‌ها در سطوحی دیگر جایگزین می‌شوند که این امر منجر به تغییر انگیزه و رفتار مشتری می‌گردد. این الگوی رفتاری می‌تواند برای برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری نیز مؤثر و نتیجه‌بخش باشد. به‌ طوری‌ که با ارائه راهکار‌های لازم، ابتدا می‌توان برای جواب‌گویی به پایه‌ای‌ترین نیاز مشتریان برنامه‌ریزی کرد و در ادامه، سطح دیگری از تقاضای آن‌ها را پاسخ داد. چنین اقداماتی علاوه بر پیشرفت و سوددهی برند، موجب جلب رضایت مشتریان و قرارگرفتن در حافظه همیشگی آن‌ها خواهد شد.

3- دادن اختیار و حق انتخاب به مشتری

این موضوع از آنجایی بااهمیت است که برخی کسب‌وکار‌ها در فرآیند بازاریابی محصولات خود، در تلاش برای فروختن اقلامی هستند که مشتری به آن‌ها نیازی ندارد. این کار در ظاهر شاید به درآمدزایی برند شما منجر شود، اما در ادامه تعداد افرادی که با ترفند‌های خاص برای خرید محصولات شما مجاب می‌شوند، قطعاً کاهش خواهد یافت. به همین منظور برای موفقیت در برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری ، تنها کافیست خدمات و محصولات خود را با بهترین کیفیت و به همراه تمام جزئیات آن به نمایش بگذارید و تصمیم‌گیری را به مشتری واگذار کنید. چرا‌که اصرار و تلاش برای فروش کالا‌هایی که مشتری نیازی به آن‌ها ندارد، به اعتبار شما لطمه خواهد زد.

4- بازاریابی تلویحی معکوس

یکی دیگر از مفاهیم و روش‌های مورداستفاده برای بازاریابی و برندینگ، با عنوان بازاریابی معکوس شناخته می‌شود. این مفهوم به‌ویژه با ظهور و گسترش اینترنت و دنیای مجازی، شکل جدی‌تری به خود گرفت و توجهات زیادی به آن جلب شد. در این روش بازاریابی، ابتدا تصویری غیرواقعی و مجازی از محصولاتی که قرار است به بازار عرضه شود در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. نحوه این معرفی به‌گونه‌ای است که در فیلم‌ یا بازی‌های رایانه‌ای، محصولاتی که در ویترین فروشگاه‌های دنیای واقعی دیده نمی‌شود را به نمایش گذاشته و پس از جلب‌توجه مخاطب و شناخته شدن، آن‌ها را به بازار عرضه می‌کنند. این راهکار هوشمندانه در برندسازی و نفوذ به ذهن مشتری تأثیر زیادی دارد و غیرمستقیم مخاطب هدف را برای خرید ترغیت می‌کند.

شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما ارائه دهنده خدمات اینستاگرام مارکتینگ، خدمات دیجیتال مارکتینگ ، دیجیتال برندینگ ، طراحی هویت بصری ، خدمات طراحی سایت،خدمات سئو وبسایت  ، خدمات طراحی گرافیک و… با تیم متخصص می باشد برای شروع همکاری با بهنما از طریق راه های ارتباطی اقدام نمایید.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *